Raftové stránky Médi Bédi a Flégy

Úvod

Úvodní stránka
Dětské rafty - Sázava 2002
DATUM
1.6.2002
ÚČASTNÍCI
Zkušení i nezkušení vodáci a jejich hodné děti
Dětské rafty - Sázava 2002

Jako každoročně jsme uspořádali ve spolupráci s kamarády tzv. "Dětské rafty", což je akce, která umožní projet se na lodích i opravdovým nevodákům, případně začátečníkům. Tentokrát datum vyšlo na 1.6., tedy na Mezinárodní den dětí. Naším cílem byla jako každoročně Sázava, řeka s vhodnou obtížností a zejména s výbornou dostupností z naší základny, která je na Hradištku pod Medníkem. Léty zdokonalované plány umožnily nám vytvořit časový harmonogram akce s přesností na minuty.

Plujeme a dětem se to líbí.

Plujeme a dětem se to líbí.

Jeden raft a dvanáct kánoí vyráží v 10:50 hod. do Týnce nad Sázavou, místa počátku plavby. Osádky tou dobou v souladu s časovým plánem mají v Pikovicích nasedat do osobního vlaku směr také Týnec. Zde uštědřují ČD našemu plánu první ránu patnáctiminutovým zpožděním.

Takhle nějak vypadala řeka a naše jízda.

Takhle nějak vypadala řeka a naše jízda, opravdu jsme si nevybrali nějakou mělčinku, v těchto místech je pravidelně start raftových sjezdů.

Další potíže nastávají na řece. Zjišťujeme, že vody v řece je katastrofálně málo, bývalé peřeje působí komickým dojmem. Stovky vodáků - chodců se snaží přetáhnout své lodě nesplavnými úseky. Když jsme nasedali v Krhanicích do raftu s dětmi, nemohli jsme se ubránit úsměvům, když jsme tu kalamitu v řece viděli. To jsme ještě netušili, tedy já s Michalem (ostřílení dětští gajdové), že raft potáhneme 200 metrů asi třičtvrtě hodiny. Cesta byla opravdu šílená a kameny koukaly téměř všude.

Vzácná chvilka, kdy raft pluje vlastní silou.

Vzácná chvilka, kdy raft pluje vlastní silou.

Do Kamenného Přívozu jsme ale připluli - došli včas, vzhledem k časové rezervě. To se nedá říci o kánoistech, kteří se chůzí řečištěm z Týnce poněkud zdrželi. V restauraci "U Vemenáče" na levém břehu jsme se občerstvili a pokračovali v plavbě do Pikovic. Tady dlužno podotknout, že se jedná o jednu z mála hospod u břehů tuzemských řek, kde stíhají občerstvit zákazníky v poměrně velmi krátké době a solidní kvalitě.

Připlouváme do Pikovic.

Připlouváme do Pikovic.

Další cesta probíhala trošku lépe, vody bylo o maličko více a tudíž jsme nemuseli tolik přetahovat. V Pikovicích na nás už čekal odvoz na Hradištko, kde proběhla večerní zábava. Hudební těleso "Zlomené pádlo" hrálo až do rána, vlastně do doby, kdy došlo točené pivo.

Jedna skoro sjízdná peřejka.

Jedna skoro sjízdná peřejka.

Akce proběhla velmi dobře, s velkou účastí, krásným počasím a vynikající přípravou. Škoda jen nedostatku vody v řece, za rok snad bude povodeň a tudíž v průměru bude vody akorát.

Naši gajdové - specialisti na chůzi řekou.

Naši gajdové - specialisti na chůzi řekou.

Ahoj, zapsal vleže na břiše v posteli Méďa Béďa.