Raftové stránky Médi Bédi a Flégy

Úvod

Úvodní stránka
Jizerská padesátka - naše další laťka
DATUM
14.-16.12.2001
13.1.2002
ÚČASTNÍCI
2001 - Honza, Michal, Venca, Fléga, Vendula, Klára
2002 - Honza, Michal, Venca, Fléga, Ťuhýk, Vendula, Klára, Medvěd, Lukáš
DATUM
14.-16.12.2001
ÚČASTNÍCI
Honza, Michal, Venca, Fléga, Vendula, Klára
DATUM
13.1.2002
ÚČASTNÍCI
Honza, Michal, Venca, Fléga, Ťuhýk, Vendula, Klára, Medvěd, Lukáš
JIZERSKÁ PADESÁTKA - NAŠE DALŠÍ LAŤKA

Nevím přesně kdy a kde se zrodila další myšlenka, že jako sportovní a v podstatě stále rozvíjející se klub bychom neměli ani v zimních měsících opouštět tréninkové pole.

start

V klubu máme i zdatné jedince, kteří už nějaký ten běžecký maratonek mají za sebou, například Vencu Chaloupka s dcerou Vendulou. Tihle dva mají zmáklej dokonce i "Vasaloppet", a proto jsou právem označováni jako průkopníci běžeckých praktik našeho klubu. Rodí se i další myšlenka zimního klubového soustředění, ale vše je zatím v plenkách, musí se to vše také trošku doladit, prostě všechno má svůj čas.

Jedno je však jisté. Libor prohlásil, že jakej čas uběhla Vendula loni, tak to že uběhne levou zadní a ona ho na truc přihlásila, aby jí to teda ukázal, a on si rychle musí shánět nový běžky.

My jsme poprosili Vendulu, aby nás taky přihlásila, ale letos zatím jenom na pětadvacítku, a  ona nás přihlásila rovnou na padesátku, že jsme pěkný sračky, tak takovouhle máme v partě "kamarádku". Takže přihlášky jsou fakt poslaný a vypadá to asi takhle (po opravě - viz dále):

jméno délka běhu dosažený čas umístění
Venca Chaloupek

50km

4:02

1.

Vendula Chaloupková

50km

4:30

5.

Klára Chaloupková

50km

4:19

3.

Libor Chaloupek

50km

4:24

4.

Honza Kozel

50km

4:08

2.

Tomáš Doktor Hejl

50km 25km

2:45

3.

Míša Fridrich

50km 25km

2:23

2.

Zbyněk Fléga Bartoň

50km 25km

2:05

1.

Zde najdete mapu Jizerské padesátky, kterou jsem si půjčil z jejich oficiáních stránek www.jiz50.cz


TRÉNINKOVÝ VÍKEND V JIZERSKÝCH HORÁCH

Přesně tak, tréninkový víkend jak se patří. První polovina party vyráží v odpoledních hodinách do vísky Raspenava, ležící na severozápadní straně Jizerských hor v údolíčku říčky Smědy. Ubytování máme zdarma u Honzovy babičky, a nejenom střechu nad hlavou, ale dokonce i sobotní a nedělní parádní večeři v podobě výborné slepičí polévky i hlavních chodů. Druhá polovina čeká na Vendulu ve sportovní hale, až jí skončí trénink "vohnutejch hokejistů" a pak to rychle mydlí za ostatními, stíháme náš předvoj ještě v Hejnici v hospůdce.

Ráno tradiční čaj s nějakou tou kvalitní snídaničkou, převléknout a hurá vzhůru do údolí. Tentokrát vyhrává varianta B, s auty vyjet na Smědavu, a odtud teprve vyrazit do stopy. Později se shodujeme, že jsme zvolili správnou variantu. Úkolem tohoto víkendu je dát si trochu do těla a hlavně pro nás, co startují letos poprvé, seznámit se vůbec s charakterem rázu krajiny, proběhnout si některé úseky závodu a hlavně vyslechnout zajímavé a zásadní rady našeho trenéra Venci Chaloupka, které zní:

Zásada č.1
Při startu musíš běžet malými krůčky jako všichni ostatní, držet si pevně hůlky a když spadneš, tak si přikrejt hlavu a čekat až všichni přeběhnou.

Zásada č.2
Když poběžíš už nějakej ten kilometr a dostaneš se na nějakou tu rovinku a uvidíš, jak ti všichni utíkaj někde na obzoru, podívej se znovu dolů do stopy, funguj dál a znovu zaber.

Zásada č.3,
která se nám všem nováčkům zalíbila. Ne, že se chytneš nějaký "pěkný prdelatý baby", protože po pěti kilometrech tě utaví a pak ti stejně uteče, běžky budeš chtít v tu chvíli zahodit do lesa.

Zásada č.4
Běž si svým tempem na které máš, protože jinak to máš hochu marný.

Venca nasazuje tempo, následujeme ho a už se to mydlí směr na Knajpu, stáčíme směrem na Jizerku, zde potkáváme Petra Panenku se ženou, kecáme s nimi, je to příjemné setkání, sportovní svět je opravdu stmelený. Po dobytí Jizerky to mydlíme zpět po Promenádní směrem na Smědavu, nad Smědavou si dáváme občerstvení. Je to asi jediné místo na světě, kde si cenu určuje zákazník sám, je tomu opravdu tak.

Post#nadpisupujeme dále, ještě to načínáme směrem na Rozmezí a za něj a poté nazpět, abychom stíhali Smědavu do tmy. Dnes cca 30 km. Večer příjemná místní hospůdka, ale pivo nic moc, nějakej "Konrád", avšak zvyklí domorodci si ho chválí.

Neděle: Venca s Vendulou odjíždí do Prahy, Vendula má zápas a Venca noční. My ostatní jedeme jedním autem opět nahoru na Smědavu, dnes děláme okruh Čihadla, Rozmezí, Kristiánov, Nová louka, Hřebínek, Čihadla, Smědava. Balíme, večeříme a valíme to domů. Večer mám ještě telefon od Venduly, mrkni se na internet na padesátku a ozvi se, nelením, prohlížím startovku, takže "kamarádka" se přiznala, nechala nás pěkně vydusit, ale neboj Vendulko, máš to tady pěkně schovaný. Někteří z nás jedou opravdu původně avizovanou pětadvacítku.

KONEČNĚ VYTOUŽENÁ PADESÁTKA, AVŠAK "JAK PRO KOHO"

V sobotu ráno se všichni sjíždíme u Chaloupků před domem. Plánovaný odjezd 7:30. Nejdřív se vynoří s běžkami "mafián ze Špindlu" Libor, který musel povinně posnídat ovesnou kašičku. V Liberci musíme vyfasovat ještě startovní čísla, cestou se dozvídáme od Michala, který putuje ze školního lyžařského kurzu, že zachrápal a že se nějak dopraví. Ubytování máme přímo v dění startu v Bedřichově, na poště v podkroví a přilehlých místnostech. Oběd máme z vlastních dovezených a osvědčených zdrojů. Následně lehce vyrážíme na odpolední tréninkovou patnáctku, protože se nesmíme před zítřejším závodem vyčerpat. Našemu trenérovi Vencovi se zlomila běžka a tak musí sehnat na závod nějaké jiné, daří se mu, protože letití maratónci se opravdu dobře znají, a někteří vyrážejí do hor ne jenom s jednou sadou lyží.

Následuje podvečerní odpočinek a předmazání lyží tentokrát u profesionálů, u jedné z nejmenovaných firem na startu. Michal doráží asi tak před sedmnáctou hodinou, Medvěd s Lukášem se vrací se sjezdovkami ze svahu, večeříme a vyrážíme do příjemné hospůdky naladit formu. Spinkat jdeme opravdu brzy, ráno vstáváme opravdu v šest, musíme ještě k profíkům namazat, než začnou dlouhé fronty.

Start stíháme, jak u nás není moc zvykem, s krásnou časovou rezervou. Padesátka startuje v 9:15 hod. celkem v pěti vlnách po pěti minutách. Pětadvacítka v 10:15 hod. ve dvou vlnách. Stadion se startovním a cílovým prostorem je široký asi tak čtyřicet a dvěstě až třista metrů dlouhý. Pojme hodně běžkařů, když se vlna rozjede, musí se celá vměstnat do čtyř stop a zde nastává ten základní problém, kdo je vepředu, je štván tempem předních závodníků, kdo je vzadu stojí. Je odstartováno, díváme se na celé monstrum, jak se dává do pohybu, my startujeme o hodinu později.

Startujeme a už to sviští, je to boj o hůlky, pevně si je držet je teď nejdůležitější. Dostáváme se na trať, na startu pětadvacítky jsme všichni tři stáli vedle sebe, ale stopy pohltily kluky a někam mi zmizeli. Běžím v tempu s ostatními, přebíhat ze stopy do stopy nemá příliš význam, teprve na Nové louce a směrem nahoru na Kristiánov se vše trhá a může se začít experimentovat. Volím variantu běžet nahoru co udejchám a tak vyrážím. Zatím to jde, je mi vedro, první občerstvovačka, čaj a mydlím to pořád nahoru, už i přeskakuju ze stopy do stopy, konečně jsem na Čihadle, stoupák je za mnou, další čajíček a sušenka a teď už je to jenom po rovince a z kopečka.

Mydlím to, jak umím, ale je to pořád slabota, holt léta dřiny a zkušeností patří opravdu jen těm zkušeným a těm to opravdu jede. A tak porušuji zásadu číslo 3 a chytám se pěkný baby, její tempo mě celkem vyhovuje, ale na Hřebínku mě přeci jen utíká, a tak se do cíle plahočím, co to dá. Nad Bedřichovem lemují stopu diváci a fandí, je to docela pěkný pocit.

A už je tu cílová rovinka, z dálky slyším Medvěda, jeho hlas dobře znám od našeho útlého mládí. V cíli čekáme na ostatní, předpokládané pořadí našich běžců z padesátky se nám trochu zamotává, "mafián ze Špindlu" na nás řve, že je tady naposled nebo co. Později se přiznává, že teprve na dvacátém kilometru mu došlo, co vlastně prohlásil a do čeho vlezl.

Protože na takovém to závodě jsem byl poprvé v životě, přivezl jsem si hodně nových docela pěkných chvilek a poznatků a myslím si, že mě ovlivnily natolik, že asi propadám do další sféry cesty, na kterou mě před několika málo lety přivedla rodina Chaloupků.

Klubový a bratro a sestrovražedný závod dopadl v celkovém pořadí viz výše uvedená tabulka.

Zapsal Fléga.