Raftové stránky Médi Bédi a Flégy

Úvod

Úvodní stránka
Čertovy proudy 2001
DATUM
24.-26.8.2001
ÚČASTNÍCI
Medvěd, Tomáš, Honza, Vendula, Libor, Fléga, Michal, Klára, Zbyňďa
ČERTOVY PROUDY 2001

Rodinná dovolená končí a nás ještě čekají Čerťáky, na které se strašně moc vždycky ale trochu i s respektem těšíme. Čerťáky (tj. Čertovy proudy, mezi Lipnem I. a Lipnem II.) u nás patří asi k těm nejtěžším vodám, co se u nás jezdí a proto vyžadují určité zkušenosti vodáků, kteří je jezdí. Zde platí pravidlo Standy Hájka: "Kdo se práskne - nepřežije, kdo se nepráskne - tak přežije". Je to v podstatě pravda, i sjezd, který je zde letos druhým rokem pořádaný, je omezen limitem do třicátého místa v Českém poháru.

Takže vyměňujeme své lodě v loděnici ve Vrbném za rafty, které jsme měli tady u správce přes týden uložené a mydlíme to s Medvědem zase nahoru pod Lipno do Loučovic, kde na nás už čeká naše ostřílená parta. V Loučovicích máme své oblíbené místečko přímo mezi řekou, autobusovou zastávkou a příjemnou malou hospůdkou, kde se vypotácíte, ujdete asi deset metrů, padnete do spacáku a spinkáte za svitu měsíce, nad vámi je nebe plné hvězd, pár metrů od vás bublá zatím nevinná řeka, a někde kousek dál se tyčí mohutné Šumavské smrky.

Ráno nás budí sluníčko a tak pomalu vstáváme, vaříme čaj, dáváme si buchty, nafukujeme rafty a pomalu se připravujeme na řeku. Zbyňďa to letos vodsral se šoférováním, tak doufám, že se na nás nezlobí. Nejdříve se necháváme odvézt na horní část, která je takovým lehčím roztrénováním před Čerťákama, máme naplánováno, že před závodem si to zkusíme dvakrát až třikrát i se spodkem, nakonec sjíždíme pouze dvakrát a pak obědváme.

Závod začíná v 16:00 tradičně - opět skoro ve stresu dofukujeme pět minut před startem, naše posádky startují pod čísly 11 a 12. Startujeme takzvaným letmým startem, který se nám už dlouho nepoved, je to taková menší ostuda, ale už jsme zvyklí, takže se snažíme dohnat, co jsme prosrali, a tak se ženeme řekou dolů, a už je tady takzvané "Okno", jez, který má propust, kterou spadnete asi tak o tři metry níže a přímo proti vám je skála, ale proud jí krásně obtéká šikmým klopeným obloukem doleva a pak slyšíte jenom to húů, jak peřeje řvou a řeka mizí někam dolů, kam není vůbec vidět a vy se řítíte neovladatelnou rychlostí, oči máte navrch hlavy se zorným úhlem asi tak pět stupňů, protože na nějaké kochání není moc času. A už se blížíme k místu pojmenovaném "Škvíra". Škvíra je podle našeho soudu asi nejhorším místem na tomto úseku, najednou spadnete do prostoru mezi dvěmi seskupeními ohromných balvanů, kde protéká prakticky celá řeka, a trošku to tam s vámi mlátí zprava doleva a pak jenom záleží na tom, kdo to ustojí a kdo ne. Problém je ten, že ten kdo se votočí, ten potom má velmi málo času se pochytat, protože proud je silný a plný oblázků velkých minimálně jak automatická pračka. I z tohoto místa máme takovéto zkušenosti. A přichází třetí obávané místo zvané "Schody". Na schodech máme prakticky už vyjetou stopu, která je docela dobrá, pod žlutým balvanem to hodit doprava, je tam takovej malej váleček, kterej vás krásně navede na pravou stranu a pak to chce jenom napálit a celé schody sjedete na jedničku s hvězdičkou. A tak to také takto provádíme, ale najeli jsme moc bokem, váleček nás hodně zastavil a skončili jsme na šutru hned pod ním a je to v prdeli a už nás dohání a dokonce předhání posádka č.12. Odpícháváme to a bojujeme dál, voda pod náma mizí, plácáme se po šutrech, je tady cíl a až nyní zjišťujeme, že jsme jeli poslední čtvrtinu závodu bez vody. Naše posádka to dostává sežrat, co jako jsme tam na tom šutru dělali a takový ty normální kecy vokolo.

Vracíme se na základnu do Loučovic. Jdeme omrknout Čerťáky, za sucha je to hezké údolíčko, z pozice vodáka je na údolí úplně jiný pohled. Večer v hospůdce bouřlivá debata Praha versus Brno, hádejte kdo vyhrál?

Neděle je opět krásná, slunečná, dnes nás čekají jen jízdy pro potěchu, někteří jedou jenom jednou a pak se jdou podívat ne slalomáře pod hráz, a protože toho máme všichni plný kecky, tak to pomalu balíme a vyrážíme na Prahu, cestou se opět stavujeme ve Vrbným na kanále, přibalujeme lodě a mydlíme to dál.

Ahoj - zapsal Fléga.